بهترین زمان برای ماساژ اسپورت

بهترین زمان  برای ماساژ اسپورت چه موقع است؟ این سوالی است که ذهن اکثر ورزکاران اماتور را درگیر میکند . در پاسخ به این سوال باید گفت این موضوع به چند عامل بستگی دارد اول ان که نوع ماساژ دریافتی چیست ایا برای قبل از تمرین است یا در حین ان ویا بعد ان....

سوال بعدی نوع ورزشی یا به عبارتی عضوی است که مورد ماساژ واقع میشود. مورد بعدی بودجه ی شما برای ماساژ است و مورد اخر هم تایمی است که برای ماساژ در اختیار دارید که به نوبه خود به نوع ورزشی که انجام میدهید بستگی دارد.
1:ماساژ قبل از مسابقه:
معمولا برنامه ریزی برای ماساژ قبل از مسابقه در 4 تا 7 روز قبل شروع میشود در این نوع ماساژ ماسور سعی در بر طرف کردن گرفتگی های عضلانی برای بهتر شدن عملکرد عضلانی دارد این مدت زمان به بدن شما اجازه میدهد تا درد هاو التهاب های ناشی شده از ماساژ را نیز بر طرف کند. البته این درصورتی است که ورزشکار این مقدار تایم را داشته باشد در صورتی که تایم ورزشکار برای ماساژ به 1 الی دو روز برسد باید از ماساژ های نرم تر و ریلکس تر مانند سویدی استفاده کرد تا به بدن اسیب نرسد در نوع بعدی این ماساژ ماسور حدود 4 الی 6 ساعت قبل از مسابقه یک ماساژ نرم با سرعت بالا به بدن فرد میدهد تا سرعت گردش خون او افزایش یابدو اماده شروع مسابقه شود شایان ذکر است در این نوع اخر به ندرت از تکنیک های کامپرشن استفاده میشود و معمولا از تکنیک های افلوراژ و پتریساژ استفاده میشود.
2: ماساژحین مسابقه:
در این نوع ماساژ هدف ریکاوری سریع و اماده کردن بدن ورزشکار برای راند های بعدی و یا نیمه ی بعدی مسابقه است نوع این ماساژ یا شدت و فشار ان بسته به نوع ورزشی که ورزشکار انجام میدهد و زمان استراحت بسیار متغیر است به عنوان مثال ماساژ یک فوتبالیست که حدود 15 دقیقه وقت بین دو نیمه دارد با یک کشتی گیر که تایم بسیار کمتری دارد فرق دارد اما به طور معمول حدود  2 دقیقه زمان میبرد و معمولا از حرکات کوبشی استفاده میشود زیرا که این حرکات بیشترین تاثیر کوتاه مدت را روی درد، گرفتگی و رنج حرکتی عضلات دارند البته تایم مورد استفاده برای ورزش های تیمی به ازای هر بازیکن به تعداد ماسور های موجو تقسیم میشود که در صورت نداشتن ماسور های کافی برای ورزشکاران معمولا همان 2 الی 3 دقیقه به هر ورزشکار میرسد.
3:ماساژبعد از مسابقه:
بعد از مسابقه معمولا عضلات التهاب زیادی دارند و بنابراین بدن به طور خودکار شروع به ریکاوری میکند معمولا ماساژ بلافاصله بعد از مسابقه توصیه نمیشود و معمولا ان را حداقل برای 2 ساعت به تعویق می اندازند تا بدن مقدار زیادی ریکاوری خود را انجام داده باشد البته بهترین تایم این نوع ماساژ حدود 24 ساعت بعد از مسابقه است  شایان ذکر است برخی از افراد این مقدار را بین 2 الی 3 روز عنوان کرده اند هدف این نوع ماساژ ریلکس کردن عضلات و رفتن در فاز ریکاوری است که این هم به نوبه خود بسته به این که ورزشکار مسابقه بعدی را در چه زمانی دارد متغیر است . اما معمولا قوانین گفته شده برای ان صدق میکند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید