علل کمر درد

کمر درد ;lvnvn

علل کمر درد
یک از عمده مشکلاتی که افراد برای درمان ان به ماسور مراجعه میکنند کمر درد است. در این نقاله قصد بررسی علت های اصلی ایجاد کمر درد را داریم. درد های کمری به دو دسته تقسیم میشود دسته اول که به انها NSLBP که خلاصه ی non specific low back pain  میباشد گفته میشود این کمر درد ها علت مشخصی ندارند و هنوز کشف نشده باقی ماننده اند طبق امار بیشتر از 80 درصد افراد در زندگی خود یک ماه این مشکل را تجربه میکنند گفته میسود این کمر درد میتواند مربوط به تغیرات ژنتیکی انسان باشد که در طی سالیان دراز از حرکت روی چهار دست و پا به روی دو پا ماده است. دسته دوم که قصد برسی ان را داریم کمر درد هایی هستند که علت انها مشخص است .من جمله علل اصلی این کمر درد ها میتوان به...


1 گرفتگی عضلات
2 کشیدگی و یا پارگی عضلات
3 کشیدگی و یا پاره گی لیگامان ها
اشاره کرد گفته میشود علت اصلی این نوع اسیب ها وارد امدن فشار های ناگهانی حرکات ناگهانی و یا بلند کردن اجسام سنگین به صورت نا درست و یا بدون امادگی فرد و گرم بودن بدن است که منجر به این اسیب ها و در نهایت کمر درد میشود معمولا این اسیب ها بعد از چند روز استراحت به طور کامل خوب میشوند و هیچ اثری از خود باقی نمیگذارند.
علل ساختاری
من جمله علل های کمر درد میتوان به علل ساختاری در ستون فقرات اشاره کرد :
1 اسیب دیسک های بین مهره ای:
 بین هر دو مهره ستون فقرات یک دیسک وجود دارد که حاوی مقدار زیادی اب و مقداری کمتر ماده ژلاتین است . ممکن است در اثر فشار های نا برابر و نادرست این دیسک متورم شده و یا حتی پاره شود و در موارد بدتر به فضای نخاعی وارد شود هر گونه این اتفاق ها موجب فشار دیسک بر نخاع شده که همراه با درد و بی حسی یک و یا هر دو اندام تحتانی است همچنین ممکن است بر اثر کهن سالی میزان اب موجود در دیسک ها کمتر از حد طبیعی شود که در اصطلاک گفته میود دیسک د هیدراته و یا خشک شده است که ان نیز موجب درد میشود. معمولا در موراد شدید این نوع علل ها درمان جراحی را انتخاب میکنند در مواردی که اسیب کمتر باشد فیزیو تراپی و جرکت درمانی و یا اب درمانی و یا حتی ماساژ درمانی توصیه میشود.
2 عصب سیاتیک :
درد عصب سیاتیک که درد حاصل از هرنی دیسک بر روی این عصب است یک نوع درد تیز است که از پشت پا به بالا تا باسن میاید
3 ارتروز
همان طور که میدانید ارتروز میتواند هر مفصلی در بدن را درگیر کند از انجا که دیسک ها نیز ساختار های مفصلی هستند میتواند با درگیر کردن انها باعث درد در کمر شود.
4 خم های غیر طبیعی در ستون فقرات
دو خم در ستون فقرات یکی در کمر و دیگری در گردن وجود دارد افزایش و کاهی این خم ها به هر دلیلی میتواند باعث کمر درد شود در بسیاری از بدن سازان این درد به علت ضعف عضلات راست کننده ستون مهره ها نسبت به عضله رکتوس ابدامینوس وجود دارد.
5 پوکی استخوان
من جمله دلایل درد کمر در سنین بالاتر پوکی استخوان مهره هاست که معمولا بعد از سن 60 به وجود میپیوندد.
همچنین دلالی دیگری نیز وجو دارند که معمولا کمتر مورد توجه قرار میگیرد زیرا شیوع بسیار کمتری دارند از انها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.
1.    سندروم دم اسبی
2.    عفونت های ستون فقرات
3.    سرطان های ستون فقرات
4.    اختلالات خوابیدن
5.    تخت خواب بد
گاهی اوقات پوزیشن نادرست در برخی فعالیت ها میتواند باعث این درد شود من جمله این فعالیت ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.
1.    خم شدن نادرست
2.    فشار دادن چیزی
3.    کشیدن چیزی
4.    بلند کردن چیزی
5.    ایستادن طولانی مدت
6.    خم شدن طولانی
7.    پیچش
8.    سرفه
9.    عطسه
10.    تنش عضلانی
11.    نشتن طولانی مدت برای مثال در رانندگی
12.    جلو بردن کردن خصوصا در استفاده از کامپیوتر
ریسک فاکتور ها : برخی موارد میتوانند باعث تشدید کمر درد شوند این موارد علت درد نیستند اما فاکتور هایی هستند که میتوانند در اینده باعث ابتلا به ان شوند
1.    استرس های شغلی
2.    بارداری
3.    کهولت سن
4.    اضطراب
5.    افسردگی
6.    جنسیت
7.    وزن اضافه
8.    سیگار
9.    ورزش شدید
10.    کار های فیزیکی شدید
بیشتر بخوانید درمان کمر درد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید